|
Виставка до 80-річного ювілею Харківської дитячої художньої школи №1 ім. І.Ю.Рєпіна
25 листопада 2024 року відбулося урочисте відкриття виставки До 80-річного ювілею Харківської дитячої художньої школи №1 ім. І.Ю.Рєпіна та 180-річчя народження Іллі Юхимовича Рєпіна. На виставці представлено понад 90 робіт, створених учнями школи у вересні - листопаді 2024 року, в умовах дистанційного навчання. Незважаючи на такі незвичні умови, коли учень з вчителем може спілкуватися тільки за допомогою відеозв’язку або в месенджері, роботи отримали високу професійну оцінку фахівців галузі образотворчого мистецтва.
Запрошуємо відвідати виставку, що працює щодня з 12.0 до 18.00 у приміщенні школи за адресою: вул. Олександра Олеся, 8а
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Цього року Харківська дитячаї художня школа №1 ім. І.Ю. Рєпіна свтякує своє 80-річчя.
Мистецтво – це шлях, на якому багато роботи, нових відкриттів та натхнення. Не втратити сили та знайти дорогоцінні скарби в цій дорозі завжди легше, коли поряд наставник, учитель, що указує напрям, попереджає про пастки й випробування. З початку, на старті скерування особливо важливе, тож перша мистецька освіта – це той проводир, що вказує вектор для нових поколінь у творчій царині.
Дитяча художня школа імені Іллі Юхимовича Рєпіна в Харкові, вже 80 років є тим провідником, що передає свій досвід, старанно зібрані та дбайливо збереженні знання юному поколінню майбутніх професійних художників.
Зазначимо, що за 80 років школа підготувала понад чотири тисячі випускників. Майже половина з них продовжила навчання в профільних навчальних закладах. Учні школи постійно беруть участь у міжнародних та вітчизняних художніх конкурсах різного рівня, незмінно отримуючи заслужені призові місця. Майже дві тисячі стали переможцями, лауреатами та дипломантами фестивальних та конкурсних заходів.
Робота школи спрямована водночас формувати, продовжувати, і зберігти художню спадщину Харкова. Її викладачі допомагають реалізувати особистий творчий потенціал учнів, розширити їх кругозір та світобачення, що є важливим і для тих, хто не пов’яже своє майбутнє з мистецтвом професійно.
Культурна траєкторія Харкова закладена потужними, талановитими дієвцями, що бачили свою місію у створенні самобутнього мистецького та освітнього осередку в регіоні. Василь Каразін, Ілля Рєпін, Марія Раєвська-Іванова, Семен Прохоров та багато інших видатних діячів доклали чималих зусиль, для утвердження Харкова, як повносилого, одного з провідних, мистецького центру України.
Формування плеяди педагогів та майстрів, що були безпосередніми учнями видатних першовідкривачів та/або випускниками запроваджених ними інституцій дало можливість збудувати спільну, послідовну та нерозривну традицію.
Для Харківської дитячої художньої школи фундаментальною є постать заслуженого діяча мистецтва, прославленого живописця та педагога – Семена Марковича Прохорова. Йому випала історична місія стати засновником учбового закладу художньої освіти в Харкові для наймолодших. Він, маючи чималий досвід викладання, розумів важливість розвитку та плекання таланту з юного віку.
В 1944 році на сторічний ювілей з дня народження Іллі Рєпіна, в нещодавно звільненому Харкові, ще до закінчення Другої світової війни свої двері відкрила Харківська дитяча художня школа № 1 імені Іллі Юхимовича Рєпіна. Перші кроки художньої школи були важкими, вона відкрилася у невеличкому, напівзруйнованому приміщені, яке зимою не мало опалення. Перших учнів було всього дванадцять. Наразі школа розташована в гарній, світлій будівлі та й контингент учнів значно розширився, зараз їх кількість складає понад 400 дітей.
Харківська дитяча школа при відкритті була названа Семеном Марковичем Прохоровим на честь його вчителя, якому він завдячував і професійним зростанням як художник і своїм становленням на шлях педагогічної діяльності. Тим більш виправданою присвята школи Рєпіну є після усвідомлення, що Семен Маркович ставши її засновником на Харківщині виконав давню мрію прославленого майстра. Ілля Юхимович планував й сам заснувати мистецько-освітній центр у своєму рідному місті Чугуєві поблизу Харкова. Тоді цьому завадила інша війна – Перша світова. Свою дитячу художню школу Чугуїв все ж таки отримає, хоч і набагато пізніше. У 1953 році вона відкриється як філія Харківської дитячої художньої школи №1 імені Рєпіна. Згодом відокремившись ці освітні заклади підтримуватимуть тісний зв’язок, що триває й до сьогодні, проводячи спільні заходи та пленери.
Щороку до Дня художника в Харківській художній школі відбувається традиційний урочистий захід – Посвята першокласників у «Юні Рєпінці». В гості до школи приходять відомі художники, щоб привітати учнів з професійним святом. Учні випускних класів готують театральні замальовки: в костюмах, які символізують різноманітні художні стилі і напрямки та звертаються до новаків зі словами привітання та «помазують» їх в художники. Першокласники ж проголошують «Клятву Юного Рєпінця» та отримують свої Учнівські квитки. В різні роки посвята першокласників відбувалась і поза межами школи, а саме – в Чугуєві, на батьківщині Іллі Юхимовича.
Для Харківської художньої школи №1 імені Рєпіна магістральною лінією є принцип сполучення традиції та новаторства. Академічні канони та правила, реалістична основа в навчальному процесі поєднуються зі свободою авангардного мислення та включенням нових, сучасних технологій, технік та тенденцій. Основними дисциплінами, викладання яких базується на академічному фундаменті є рисунок, живопис, композиція та скульптура. При цьому одне із важливих завдань, що ставлять перед собою викладачі – дати можливість дітям спробувати всі можливі техніки та прийоми. Опановуючи рисунок діти отримують гнучкі професійні навички за допомогою поступового ускладнення завдань. Вивчаючи «живопис» формують колористичне мислення, розвивають здатність бачити і зображати навколишній світ у всьому різноманітті його кольорів. Розуміння основ композиції розвиває образне мислення, привчає учнів бачити та зображувати дійсність не пасивно, а творчо. На «скульптурі» діти отримують уміння відчувати й передавати об’єм і простір. Про багатство народної творчості учні дізнаються на курсі «Декоративно-вжиткове мистецтво» маючи можливість опанувати різні її види та техніки. Питання естетичних і функціональних якостей навколишнього середовища досліджується на «дизайні», вивчення основ дизайну в художній школі сприяє підвищенню рівня загальної культури учнів і відіграє величезну роль у розвитку й прояві творчих здібностей. З основними етапами розвитку всесвітньої та української культури і мистецтва ознайомлюються вивчаючи «Основи історії мистецтв», що допомагає в розумінні контекстів та формуванні причинно-наслідкових зв’язків.
Школа має широку палітра внутрішніх та зовнішніх проєктів, які організовує самостійно та у партнерстві: конкурси, пленери, фестивалі. Завдяки цьому діти отримують можливість сформувати практичні навички творчості та спілкування в справжньому арт-просторі, в умовах реального мистецького життя. Працюючи на пленерах – отримують досвід спільної праці з дітьми з різних регіонів і країн, а також знайомляться з відмінними від звичних краєвидами та пейзажами. Наприклад: замальовують чудові морські та гірські далі на пленерах в Криму (з 2009 по 2013 рік включно), з мольбертом та в панамках працюють на пляжі Чорногорії в 2010 або в Одесі у 2019 році, чи досліджують питання взаємодії «Людини і природи» вже традиційно беручи участь у однойменному пленері в Болгарії.
В 2018 році діти мали можливість познайомитися з наповненою сонцем та історією Туреччиною приєднавшись до Міжнародної художньої виставка та пленеру за запрошенням від директора ліцею мистецтв міста Стамбула Озера Озтопа. За програмою було проведено три майстер-класи з сучасного мистецтва турецькими художниками-педагогами, відкрито дві виставки творчих робіт дітей Харкова та Стамбула, проведено круглий стіл дружнього спілкування між учнями, а також кілька виїзних пленерів. Величезне враження на учасників справили великі шедеври Візантійської архітектури та чудові палаци і мечеті Османської імперії.
В тому ж 2018 році наші учні спільно з Київською дитячою Академією мистецтв взяли участь у Міжнародному проєкті «З мольбертом по Європі», в програмі якого були пленери у Будапешті, Сентендре та Відні. Діти відвідали національні художні музеї в Будапешті та Австрії, а також виставку видатного французького імпресіоніста Клода Моне, познайомилися з приголомшливою архітектурою готичних соборів та замків.
Плідну історію співпраці харківська школа імені Іллі Рєпіна починаючи з 2015 року має з колегами із Кракова (Державного образотворчого ліцею імені Юзефа Клюжи), за запрошенням директора ліцею Малгожати Голувки та під керівництвом директорки харківської школи Олени Шевцової відбуваються різноманітні майстер-класи, діти беруть участь в спільних семінарах, отримують новий цікавий досвід міжнародної кооперації.
З цікавих спільних подій: у грудні 2019 року школярі були учасниками семінару «Сучасні тенденції викладання живопису, композиції і дизайну», в рамах якого, під керівництвом польських педагогів виконували різноманітні творчі завдання та вправи, покликані навчити новому, розкрити неочікувані грані творчості та відпустити свою фантазію. Приємним та корисним доповненням до навчальної програми була організація ряду екскурсій по місту та за його межами. В листопаді 2023 року відбулись чудові, плідні, п'ятиденні майстер-класи, за підсумками яких була відкрита вже традиційна виставка в ліцеї Кракова.
Харківська дитяча художня школа і сама виступає організатором ряду різноманітних конкурсів, тестуючи різні формати. Наприклад – Всеукраїнський відкритий дитячий конкурс імені Іллі Юхимовича Рєпіна, де у журі головує Віктор Іванович Ковтун - Заслужений художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченко, академік, професор, голова Харківського відділення Національної спілки художників України.
Виставки – ще одна форма роботи та залучення дітей до професійного мистецтва, можливість показати себе світові. Навіть перша згадана в тодішній пресі виставка, що була організована школою у далекому 1955 році, згадуючи її учасників, представляє нам сьогоднішнім імена професійних художників, що збудували успішну творчу кар’єру в подальшому: Володимира Овчинникова та Валентина Вареци.
Фестивальну, виставкову та конкурсну діяльність, як і навчальний процес загалом не змогли зупинити не виклики ковіду, ні повномасштабного вторгнення. Так, загальні процеси змінили форму, наприклад, задля безпеки наразі школа працює дистанційно. Але нові обставини надають й нового змісту, вони згуртовують та вселяють особливе відчуття єдності та підтримки між колективом школи, її учнями та їх батьками, які разом виконують спільну роботу по при всі зовнішні умови. Просто зараз реалізовуються індивідуальні та колективні проєкти, що залучають не лише учнів школи, які часто розпорошені не тільки за межами Харкова, але й України, а й заохочують спільноту довкола. Станція харківського метро перетворюється дітьми на територію творчості, святкуються 80-ти річний ювілей школи, 180-ти річний ювілей Іллі Юхимовича Рєпіна, 370-ти річний ювілей міста та багато іншого.
За 80 років роботи школа підготувала багато талановитих молодих художників для подальшої освіти у вищих художніх навчальних закладах. Деякі з них повернувшись в свою першу альма-матер вже ставали частиною її викладацького складу, передаючи свої знаття новій ґенерації майбутніх митців. У всі часи в Харківській дитячій художній школі імені Рєпіна викладали видатні майстри, обдаровані не тільки образотворчим талантом і гострим розумом, а й потужною пасіонарною енергією, бажанням та потенціалом змінювати світ на краще. Їх сродна праця, яка за формулюванням видатного філософа Григорія Сковороди є «найпершою природною потребою та найвищою насолодою особистості» заклала основу для майбутньої реалізації чималої кількості професійних художників та діячів образотворчого мистецтва, відомих не тільки в Україні, а й за її межами.
Очолювали школу в різні роки:
директорка школи з 1947 до 1966 рік Ганна Іванівна Акішина,
директор школи з 1966 по 1997 рік Іван Юхимович Кабиш,
директорка школи з 2003 року й до сьогодні, вже понад 20 років – Олена Андріївна Шевцова.
Також хочемо згадати в ювілейний рік талановиту художницю – Раїсу Іванівну Моїсеєнко. Яка працювала заступницею директора школи в другій половині ХХ століття.
В 1940-60-ті роки у школі навчалися: заслужений діяч мистецтв, графік Олександр Васильович Маритинець, мистецтвознавець та графік Ілля Якович Лучковський, видатний художник та педагог, що викладав в тому числі і в рідній дитячі школі Микола Іванович Дороднов, заслужений архітектор України та художник театру Володимир Йосипович Кравець, майбутній викладач харківської дитячої школи Віталій Іванович Ленчин, відомий та пізнаваний своїм образним стилем Віктор Миколайович Гонтаров, учасник унікального неформального об’єднання «Буріме» Олександр Васильович Бойчук, заслужений діяч мистецтв України, Народний художник України Віктор Дмитрович Сидоренко.
В межах 1960-1970 випустилася не менша кількість майбутніх майстрів олівця та пензля: Юрій Михайлович Шкодовський – займав посаду головного архітектора Харкова, Віктор Якович Даниленко – близько 20 років був ректором Харківської державної академії дизайну і мистецтв, Ніна Семенівна Вербук – занесена в «Книгу рекордів Харкова» за найбільшу кількість персональних виставок, Ольга Аскольдівна Десятова – не одне десятиліття відала викладанню в Харківській художній школі № 1, Віктор Володимирович Погорелов – був невтомним шукачем та експериментатором, що надихав студентів Харківської академії дизайну і мистецтв на пошуки власної художньої мови.
В 1970-1980-ті роки школу закінчили Членкиня Національної спілки художників України – Алімова Наталя Володимирівна, скульпторка Бетліємська Людмила Василівна, дизайнерки Думбур Олена Анатоліївна та Кудінова Олена Василівна, учасник «Буріме» – Лазаренко Олег Анатолійович, своєрідна та делікатна мисткиня – Євгенія Вікторівна Моргулян, графік та викладач ХДАДМ – Христенко Владислав Євгенійович, відомі харківські художники – Чаус Вікторія Тигранівна, Шигимага Тарас Петрович, майстриня авторських ляльок – Якуніна Алла Борисівна.
Випуск 1980-1990-х подарував мистецькому світу імена Катерини Євгенівни Бикової, Оксани Олександрівни Капшук, Євгенії (Миро) Мирошніченко, Омельченко Олега Вікторовича, Оруджева Рашида Елдаровича, Пономарьова Костянтина, Старченко В’ячеслава Дмитровича, Чернова Дениса Валерійовича, Шуліки В’ячеслава Вікторовича.
З 1990-х і до сьогодні школу закінчують безліч талановитих людей, що обирають мистецтва своєю основною діяльністю: Дмитро Шевченко, Вікентій Пухарєв, Інна Баблоян, Аліна Єскіна, Олександра Євсюкова, Катирина Кічігіна, Альона Шостко.
Цей перелік на є вичерпним, за час свого існування художня школа сформувала навколо себе потужне, творче середовище, де кожний здобуток її учнів та випускників, вселяє гордість та надихає. Це територія синергії та обміну ідеями, навичками та творчою енергією, що позитивно змінює всіх хто потрапляє під радіус її впливу.
Мистецтво – це шлях, і часто це не вторована дорога, а казковий свят див та відкриттів, який цікавіше за все досліджувати разом.
Авторка - Марина Олексіївна Лантрат – викладачка Історії мистецтва ХДХШ № 1 ім. І.Ю. Рєпіна, провідна зберігачка фондів ХХМ, випускниця кафедри ТІМ ХДАДМ.
| |